Katalog ONLINE

WPROWADZENIE

System Biblioteczny MATEUSZ, który u nas funkcjonuje, niesie ze sobą wiele możliwości. Chcemy przybliżyć Państwu niektóre z nich.

DOSTĘPNOŚĆ POZYCJI

Część księgozbioru Biblioteki (oraz czasopisma) jest dostępna tylko na miejscu. Pozostałe pozycje książkowe i audiobooki można wypożyczyć na okres 30 dni, a zbiory multimedialne (muzyka, filmy) na 7 dni.


Sygnatura informuje, w której placówce znajduje się poszukiwany dokument oraz miejscu na półce gdzie jest on przechowywany.
Na dole opisu znajduje się również informacja o dostępności, tj. na jaki okres czasu dana pozycja może być wypożyczona i kiedy powinna być zwrócona aktualnie wypożyczona.

Zbiory znajdujące się w magazynie (dotyczy dokumentów przechowywanych w siedzibie głównej Biblioteki - Rynek 9) mają dodatkowe oznaczenie w sygnaturze: MAGAZYN. Przyjmowanie zamówień na zbiory magazynowe odbywa się na podstawie rewersów wypełnianych na miejscu przez czytelników.
Przykład opisu dokumentu znajdującego się w magazynie:


TWOJE KONTO

Po wybraniu tej zakładki możliwe jest zalogowanie się do systemu. Z karty czytelniczej należy przepisać jej NUMER i PIN (proszę pamiętać o skasowaniu słów "NR" i "PIN" !) , a wówczas na ekranie wyświetlona zostanie strona z informacjami o stanie konta (np. czy nie jest zablokowane z powodu przetrzymania książek).


PROLONGATA PRZEZ INTERNET

Przesunięcie terminu zwrotu (jednorazowo na okres 30 dni!) jest możliwe jeżeli:
  • termin zwrotu jeszcze nie upłynął;
  • na pozycję nie ma rezerwacji.

REZERWACJE PRZEZ INTERNET

Na początek należy sprawdzić dostępność danej pozycji. Jeżeli wszystkie egzemplarze poszukiwanej książki zostały wypożyczone, wtedy możemy dokonać rezerwacji. W tym celu musimy poprzez zakładkę TWOJE KONTO zalogować się do systemu. Następnie w katalogu szukamy pozycji i naciskamy klawisz ZAREZERWUJ.


SYGNALIZACJA DOSTĘPNOŚCI ZAREZERWOWANYCH POZYCJI

Kolor wiersza tabeli REZERWACJE oznacza:
  • różowy - jesteśmy na dalszym miejscu kolejki oczekujących;
  • żółty - jesteśmy na pierwszym miejscu kolejki, pozycja jeszcze nie została zwrócona;
  • zielony - zarezerwowana pozycja jest do odbioru.

EDYCJA REZERWACJI

Istnieje możliwość przedłużenia czasu rezerwacji książki. W tym celu należy nacisnąć klawisz PRZEDŁUŻ - rezerwacja zostanie przesunięta o 30 dni. Jeżeli rezygnujemy z rezerwacji, wciskamy klawisz USUŃ.

HISTORIA WYPOŻYCZEŃ

Po zalogowaniu się na swoje konto możemy przejrzeć historię wcześniej wypożyczanych pozycji.