Przełom lat 80. i 90. opowiedziany przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. Olga Drenda zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i "dogonić Zachód". Obok barów mlecznych pojawiają się fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy (prusakolep!), ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji - rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.
UKD:
316.422:316.728:338.24.021.8](438)"1989/..."
UWAGI:
Bibliografia, netografia strony 237-243.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Nietykalni : kulisy polskich prywatyzacji : prawdziwa historia gospodarcza III RP "Kulisy polskich prywatyzacji : prawdziwa historia gospodarcza III RP"
pod redakcją Sylwii Bielawskiej ; [przewodniczący Rady Programowej Romuald M. Łuczyński, zastępca przewodniczącego [>>] Rady Programowej Dorota Sula, sekretarz Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz].
Robotnicy przymusowi, jeńcy wojenni i więźniowie KL Gross-Rosen w Waldenburgu (Wałbrzychu) w latach 1940-1945 / Dorota Sula.
Strzępy wspomnień : ostatnie miesiące II wojny światowej w regionie wałbrzyskim na podstawie wspomnień i dokumentów / Piotr Retecki.
Eugeniusz Szewczyk - pierwszy prezydent Wałbrzycha : sprawny urzędnik, uczciwy człowiek / Ryszard Bełdzikowski.
Organizacje pozarządowe w Wałbrzychu - stan obecny / Magdalena Sakowska.
Portrety wałbrzyszan w kolekcji Muzeum Porcelany w Wałbrzychu / Joanna Błoch.
Twórczość literacka i publicystyczna Tadeusza Patulskiego (1951-1997) : omówienie bibliograficzne / Cezary Kasiborski.
Obraz Wałbrzycha w powojennej prasie regionalnej (1945-1950) / Romuald M. Łuczyński.
Wałbrzyskie księgarnie w latach 1945-1950 / Sylwia Bielawska.
Miasto jako produkt w dobie konwergencji mediów : Wałbrzych w przestrzeni kultury książki i informacji / Zbigniew Gruszka.
Murale nie dla Wałbrzycha? / Małgorzata Babińska. Nowożytny pochówek na pl.
Kościelnym w Wałbrzychu / Sylwia Rodak, Anna Kowalska, Agata Hałuszko.
Przemiany w obrzędowości pogrzebowej mieszkańców subregionu wałbrzyskiego / Monika Bisek-Grąz. Pietas Josephi - pomnik św.
Jana Nepomucena w Wałbrzychu - Starym Zdroju / Tomasz Nochowicz.
Losy ludności niemieckiej na Dolnym Śląsku w okresie powojennym - zarys problematyki / Anna Tutaj.
Władza i Kościół na Dolnym Śląsku w latach 1945-1975 / Daniel Sienkowiec.
UKD:
94(438).082/.084A/Z
UWAGI:
Publikacja dofinansowana ze środków Gminy Wałbrzych w formie wspierania realizacji zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury [>>] i dziedzictwa narodowego w 2016 r., w ramach zadania nr 3: wydawanie niskonakładowych publikacji dokumentujących wiedzę o przeszłości, dniu dzisiejszym i tradycjach miasta Wałbrzycha pod nazwą: rocznik :"Nowa Kronika Wałbrzyska" t. IV (wersja papierowa i cyfrowa). Bibliografia przy artykułach. Streszczenie angielskie przy artykułach.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni